Kuliner macerayı denizlere taşıyın

31 Ocak 2020

Oceania Cruises’ın yeni gemisi Sirena ile İtalyan ve Fransız sahillerinde güneşin ve Akdeniz’in tadını çıkarırken unutulmaya yüz tutan tarifleri keşfe çıkın.

İtalya ve Fransa limanları 2,000 yıldır medeniyetlerin can damarı. Romalılardan modern devletlere kadar geçen sürede Yunan, Türk ve hatta İranlı denizcileri ve tüccarları ağırlayan bu sahiller şimdilerde farklı bir kuliner macera yaşamak isteyenlere kucak açıyor.

Oceania Cruises’ın yeniden restore edilen gemisi Sirena, şef ve yemek kitabı yazarı Claudine Pépin’in kürate ettiği bir yemek ve şarap menüsü eşliğinde hem gezginlere hem de gurmelere unutulmaz bir deneyim vadediyor. Konuklarına eşsiz bir Akdeniz tecrübesi sunmayı amaçlayan Pépin menüsünde geçtikleri limana özgü tariflere ve yöresel şaraplara yer veriyor.


Roma’dan yola çıkan Sirena, konuklarını önce Toskana’nın eşsiz sahillerinde bir gezintiye çıkarıyor. Geminin Tuscan Steak restoranında bölgenin leziz zeytin yağıyla pişirilmiş yemekler ile konuklar Toskana’nın yüzlerce yıllık mutfak kültürüne doğru yola çıkıyorlar. Menüye ise üzümleri 2,000 yıldır şarap yapımında kullanılan Carrara bölgesinin en leziz ürünleri eşlik ediyor.

Geminin Toskana’dan sonraki durağı ise 100 mil ötedeki Calvi Limanı. Korsika’nın en eski limanlarından olan Calvi’nin tarih boyunca tüccarları çekmesinin sebebi ise Toskana üzümlerinin tersine bölgedeki üzümlerden elde edilen şarapların daha kuru ve meyvemsi olması. Konuklar burada karaya basım Calvi’yi keşfedebiliyor ve yanlarına bölgenin ünlü şaraplarını alabiliyorlar.

Gemi Portofino’ya yanaştığında ise konukları unutamayacakları bir gün bekliyor. Karaya ayak basan konuklar gün boyunca şehrin tarihi yerlerini gezebilir Ceneviz fıstıklı makarnadan isli bifteğe kadar Portofino’nun mutfak kültürünün birçok örneğinden tadabilirsiniz.