Laboratuvar üretimi elmaslar popülerliklerinin zirvesinde

01 Haziran 2019

Son yıllarda laboratuvarlarda üretilmeye başlanan, gerçeği ile tamamen aynı fiziksel ve optik özelliklere sahip olan elmaslara rağbet gittikçe artıyor.

Tüketicilerin çevresel ve etik kaygıları çoğaldıkça, laboratuvarda üretilen elmaslara da rağbet artıyor. Çıplak gözle gerçeğinden ayırt edilemeyen bu sentetik elmaslar paklıklarını yıllarca koruyabilme özellikleriyle de orijinal elmaslardan avantajlı.

Bilim adamları 1950’lerden itibaren küçük değersiz taşları bir seri işlemden geçirerek değerli taşlara çevirme başladı. En başlarda sadece küçük parçalar üretilirken 1970 yılında yüksek karatlı ve renksiz elmaslar üretilmeye başlandı. En son olarak Almanya’nın Augsburg Üniversitesi’nde 155 karatlık bir elmas üretimi başarıyla gerçekleştirildi.
Sentetik elmas olarak da adlandırılan bu taşlar ilk başta elmas üreticileri tarafından tepki çekse de kendilerine bu pazarda yer edinmeye başladılar. Dünyanın en önemli elmas şirketlerinden De Beers “a dimond is forever” mottosu ile Lightbox isimli yeni koleksiyonunda laboratuvarda üretilen elmaslara yer verdi. 

Tasarımlarda da kendilerine yer bulan laboratuvarda üretilen ve artık neredeyse doğal elmaslar kadar saf olması sağlanabilen yapay elmaslar kanlı elmas ticaretin sonlandırılması için de bir umut olabilir. Şu anda dünya kuyumculuk sektörünün sadece yüzde 2’sini oluşturan yapay elmas, madenciliği ortadan kaldırma potansiyeli taşıyor.