Lina Bo Bardi’nin modernist cam evi: Casa de Vidro

11 Şubat 2021

Modernist bir cam ev olan Lina Bo Bardi’nin Casa de Vidro’su, maymun ve tukanlara ev sahipliği yapan ve bir São Paulo banliyösünde bulunan yemyeşil Morumbi’de karşımıza çıkıyor.

Bardi, insan ve doğa arasında gözle görülür ve deneyimsel bir uyum sağlamak için ev yaşamını doğal dünya ile sarmalayacak bir alan yaratmaya çalışmış.

Roma’da doğan Bo Bardi, 1946’da 32 yaşındayken Brezilya’ya gitmek için sanat eleştirmeni ve koleksiyoncu eşi Pietro Maria Bardi ile birlikte İtalya’dan yola çıktı. Zaten bir mimar olan Bardi’nin geldiği ülkede inşa ettiği ilk şey, 40 yıl boyunca eşiyle birlikte yaşadığı evi oldu. 


1951’de inşa edilen ev, İtalyan mimar Bardi’nin en önemli eserlerinden ve Brezilya'daki Modernist dönemin altın çağına bir katkı olarak kabul ediliyor. Eser, mimarın Avrupa mirasının etkilerini taşırken Brezilya kültürüne olan tutku ve ilgisini de açıkça belli ediyor — Bardi, insan ve doğa arasında gözle görülür ve deneyimsel bir uyum sağlamak için ev yaşamını doğal dünya ile sarmalayacak bir alan yaratmaya çalışmış.


Casa de Vidro’ya aşağıdan, beton levhalardan oluşan kıvrımlı bir merdiven çıkarak giriliyor. Ön kapı, çiftin şehrin sanatçılarını, politikacılarını ve entelektüellerini ağırlayacağı açık bir alan olan ana odaya açılıyor ve Carmona Tozzi, evin “aydınlar sınıfı” için bir alan olduğunu söylüyor.


Lina Bo Bardi’nin evine çıkan merdiven. Basamakların sonunda görülen Enrico Galassi tarafından yapılan De Chirico mozaiği.

Odaların her biri, mobilya ve sanatın derleyici etkisine sahip bir karışımıyla dolu. Duvarların çoğunu çiftin İtalya’dan getirdiği İtalyan Barok sanat koleksiyonu kapsıyor. Ev, yumuşak deriyi birleştiren farklı korse benzeri bağcıklarla süslenmiş dört Bola sandalyesi gibi Bo Bardi’nin en ikonik mobilyalarından bazılarını bir araya getiriyor — aynı zamanda sanki bu alan için özel olarak yapılmış gibi duran parçalar da mevcut, yer karolarına uyan soluk mavi sandalye gibi.Lina Bo Bardi’nin Rua General Almério de Moura, 200, São Paulo, Brezilya adresinde bulunan Casa de Vidro’suna (Cam Ev) ziyaretler randevu alınarak gerçekleştirilebiliyor.