Londra geceleri yeni ışıklı köprülerle aydınlandı

29 Temmuz 2019

New Yorklu sanatçı Leo Villareal'in Londra'nın 15 köprüsünü kapsayan ışık yerleştirmesi geçtiğimiz hafta Thames Nehri'ni aydınlatmaya başladı.


Daha önce dünyanın farklı şehirlerinde gerçekleştirdiği dev ışık enstalasyonlarıyla bilinen Leo Villareal, bu kez Londra'nın 15 ünlü köprüsünü tam 10 yıllığına renklendiriyor. 2016 yılında açılan uluslararası yarışmayı kazanarak şehrin gecelerini değiştirecek projeye imza atma görevini üstlenen sanatçı, yerleştirmelerinde son derece az elektrik harcayan LED ışıkları kullanıyor.


Sanat hamisi Hannah Rothschild'in fikriyle hayat bulan ''Illuminated River'' (Aydınlanmış Nehir) başlıklı proje, güvenlik için kullanılan ana renkli ışıkların aksine çok daha pastel renk kombinasyonları içeriyor. Projenin kökeni, Villareal'in Burning Man festivalinde karanlıkta yürümeye çalışırken elindeki malzemelerden kotardığı, 16 flaşlı ışıktan oluşan bir fenere dayanıyor.

Son derece basit bu düzeneğin bile iletişim için önem taşıdığını farkeden sanatçı, bu fikri genişleterek 2008'de San Francisco-Oakland Bay Köprüsü'nün altında hala görülebilen ''The Bay Lights'' (Körfez Işıkları) yerleştirmesini yapmış. 25 bin ışıktan oluşan bu yerleştirme gecede yalnızca 30 dolarlık elektrik harcıyormuş.