Lord Rothschild, ailesinin muhteşem hazine koleksiyonunu halka açıyor

29 Ağustos 2019

300’den fazla benzersiz mücevher ve sanat eseri içeren Rothschild koleksiyonu, aileye ait Waddesdon Malikanesi’nde 7 Eylül’de izleyicilere sunuluyor.


Bankacılığın kurucularından olan köklü Rothschild Ailesi'nin İngiltere'deki kolu, benzersiz sanat koleksiyonlarını Waddesdon Malikanesi’nde 1959'dan beri izleyicilerle paylaşıyor. 1899'da Baron Ferdinand de Rothschild'in 18. yüzyıl Fransız mobilyası, Sevr porselenleri, İngiliz portreleri ve başka dekoratif sanat eserlerine ev sahipliği yapmak üzere bir 16. yüzyıl şatosu stilinde inşa edilmiş olan Waddesdon, bu aydan itibaren ailesinin hazine koleksiyonunu da çatısı altında barındıracak.


Hazine koleksiyonu, nesillerdir ailede olan birçok değerli parçayı ilk kez izleyicilerle buluşturacak. James de Rothschild'in bozuk para koleksiyonu, Baron Ferdinand'ın zincirli saati, Kraliçe Viktorya'nın Alice Rothschild'e hediye ettiği mühür ve bilezik gibi kişisel eşyalardan 17. yüzyıldan kalma sedefli deniz kabuğu ve 18. yüzyıldan yeşim bir Moğol vazosuna büyüleyici objeler, malikanenin geniş salonlarından birince sergilenecek.

Serginin en eski parçası, Rothschild ailesinin arkeolojik kazılara sponsorluk yaptığı dönemde Orta Doğu'da bulunan, 1. yüzyıldan kalma, August Sezar'ın oğlu Gaius'un bir resmini içeren bir kolye ucu. İlk kez gösterilen başka bir parça ise saat severlerin ilgisini çekecek horoloji bölümünde yer alan, Abraham-Louis Bréguet'nin elinden çıkma bir saat.


Malikanenin diğer bölümlerinde ise Eliot Hodgkin'in resimlerinin yanı sıra, Kraliyet Akademisi'nin ilk başkanı Sir Joshua Reynolds'ın portre ve manzaraları ve bir zamanlar Baron de Rothschild'e ait olan, François Boucher'in ünlü 'Madame de Pompadour' portresinin orijinal çerçevesi içinde yeniden üretilmesinden oluşan sergiler görülebilir.