Lübnan’daki Bağ Evinde Eşsi̇z Bi̇r Deneyi̇m

16 Eylül 2022

Şaraba tutkusunu vermiş Maher Harb, Lübnan’ın tarihi bölgesinde konumlanmış Sept Winery’de konuklarına unutulmayacak bir gün sunuyor.

Lübnan’ın şarap yapımı eski Roma döneminden bile öncelerine dayanıyor. Tarihteki kayıtlarda, Lübnan’da milattan sonra 2,500 yılı kadar öncesine uzanan tarihlerde şarap ihracatı yapıldığı yazılıyor. Öyle ki bu şaraplar Lübnan’nın yerli üzüm çeşitlerinden elde edilmiş. Günümüzde de modern butik şaraphaneleri bu çeşitliliği elde etmek için çalışıyorlar. Beirut’un kuzeyinde konumlanmıs, Lübnan’in tek biodinamik şaraphanesi Sept Winery’nin sahibi Maher Harb da bunu amaçlıyor.


Harb için Sept Winery, bir işten ziyade, tutkuyla bağlanmıs olduğu bir proje. Onun için tutkusu markalastırmaya çalıştığı işi simgelemek için söylenmiş bir slogan değil; tüm hayatını bu felsefesi üzerine de kurmuş. Fransa’da kazançlı giden ama onun ruhunu beslemeyen bir kariyeri bırakıp, Lübnan İç Savaşı’nda öldürülen babasının ona bıraktığı topraklara geri dönmüş. 


Bu geri dönüşün onun üzerindeki iyileştirici gücünü, çiftçilik üzerine çalışıp toprağa geri veriyor. Her biodinamik şarap imalatçısı gibi o da çiftçiliğini, toprağın zamanını insan zamanına uyumlandırmaktansa, toprağın kendi ritmini dinleyerek ve ay takvimini takip ederek yapıyor.  Şaraplarında hiçbir tarım ilacı ve katkı maddesi kullanmıyor ve tamamen doğal olmalarına özen gösteriyor.
Harb, evini ziyaret eden konuklarına sadece eşsiz bir şarap tadımı deneyimi sunmakla kalmıyor, eğer yemek yemek isterlerse misafirlerine, Lübnan esintili, mevsimlik ve taze Akdeniz yemekleri de pişiriyor.


Sept Winery’e, Beirut’tan araba ya da özel bir taksi kiralayarak ulaşmak mümkün.