Michelin Rehberi İstanbul’da

17 Ekim 2022

Ayrıcalıklı bir restoran deneyimi arayanlar tarafından takip edilen Michelin, İstanbul rehberini paylaştı. Michelin’in özel listesine yıldız alarak giriş yapan mekanları sizler için listeledik.

Türk Fatih Tutak

2 Yıldız

Kendi memleketinden gelen malzemeleri ve lokal ürünleri tabaklarında bir araya getiren Fatih Tutak, Türk toprağına olan sevgisini sunduğu yemeklerle anlatıyor. Restoran, atık içermeyen ürünler kullanarak fermantasyon ve kuru yaşlandırma gibi koruma tekniklerine özen göstererek sürdürülebilirliğe katkıda bulunuyor. Restoranın eşsiz tabaklarında, Tutak’ın asidik ve dumanlı tatları benzersiz bir nüansla kullanımını görmek mümkün. Kuzu eti ile nazikçe doldurularak tütsülenmiş yoğurt kreması ve acılı tereyağı eşliğinde sunulan mantı, özgün tatlardan sadece biri.
Neolokal

1 Yıldız, 1 Yeşil Yıldız

Anadolu’nun yemek geleneklerini modern dokunuşlarla tabaklarında buluşturan Neolokal, İstanbul’un kalbi Beyoğlu’nda misafirlerini ağırlıyor. Geleneksel yemekleri yenilikçi tutumuyla gelecek nesillere aktarmayı amaçlayan restoran, özgün tarifleriyle dikkat çekiyor. Her tabakta Anadolu mutfağına selam veren şef Maksut Aşkar, lezzetli tabaklar yaratmak için kendini adil üretime adamış üreticiler ve çiftçilerle çalışıyor.

Mikla

1 Yıldız

Mehmet Gürs, Yeni Anadolu Mutfağı geleneğine duyduğu saygıyı yenilikçi bir yaklaşım ile Mikla’da bir araya getiriyor. Lezzetli sunumların her tabakta deneyimlendiği restoran, Türkiye’deki ürün çeşitliliğini tariflerinde yansıtıyor. Hafifçe kaynatılmış ve ardından ızgaralanmış ahtapot dokunaçları hafif tatlı bir dokunuşla zenginleştiriliyor. Semizotu ve elma soslu yeşil fasulye turşusu ile hoş bir keskinlik elde ediliyor. Et ürünleri ve vegan mutfağı da dahil olmak üzere pek çok lezzet İstanbullularla buluşuyor. 
Nicole

1 Yıldız

Eşsiz İstanbul manzarası ile misafirlerine unutulmaz bir deneyim yaşatan Nicole, Şef Serkan Aksoy’un zarif dokunuşlarıyla geleneksel tariflere yeniden hayat veriyor. Burada, füme edilmiş yoğurt klasik bir sebze dolma yemeği olan dolmayla buluşuyor. Orta Doğu baharatları, yumuşak kuzu eti yanında servis edilen yoğun şekilde azaltılmış kırmızı şarabın suyuna eklenerek bu klasik tabağa yeni bir yorum katıyor.
Araka

1 Yıldız

Yeniköy’de yer alan Araka restoran, içeri girdiğinizde şehrin kalabalık etkisini unutturacak detaylara sahip. Kırsal tarzdaki tasarımıyla dikkat çeken Araka, romantik iç mekanı ile misafirlerine etkileyici yemekler sunuyor. Zeynep Pınar Taşdemir imzalı taze ürünlerle yapılan lezzetli tabaklar, tuğla duvarlarla kaplı ve klasik detaylarla tasarlanmış alanda bir araya geliyor. Ünlü genç şef, tuzlu ve tatlıları keskin aromalarla dengeleyerek özgün tarifler elde etmesi ile öne çıkıyor.