Mitchell ve Basquiat’in yer aldığı Phillips açık artırmasında rekor satış

08 Temmuz 2020

Phillips’in çağdaş sanat açık artırması, Joan Mitchell ve Jean-Michel Basquiat gibi büyük isimlerin eserlerinin yer aldığı geceyi 41 milyon dolarlık satış ile kapadı.

Phillips, çağdaş sanat açık artırmasını Joan Mitchell ve Jean-Michel Basquiat gibi başlıca isimlerin eserlerinin yer aldığı bir gece ile gerçekleştirdi. Geleneksel açık artırma planının revizyonunu takiben piyasada uzun zamandır beklenen satışlar rekor rakamlara ulaştı.

Saatler süren akşam satışı, müzayede uzmanı Henry Highley tarafından yönetildi ve 25 parçanın hepsi satıldı. Açık artırma, yüksek satış öncesi tahminini karşılayarak toplam 41 milyon dolarlık bir rakam elde etti. Günlük satış toplamı lot başına yüzde 87 satılarak 10.2 milyon dolara ulaştı.


Gecenin önde gelen eseri ise Joan Mitchell’in tuvali Noël'di. 1960'ların başlarından itibaren bir Amerikan koleksiyonundan konsinye olan eser, sanatçının kalın, koyu renk boya damla alan şemasını içeriyordu. Eser, açılış teklifini hızlı bir şekilde 8 milyon dolarla başlattı, sadece altı teklif alarak nihai fiyatı 11.1 milyon dolara alıcı buldu.


Jean-Michel Basquiat’ın kağıt üzerindeki muazzam çalışması, 6 metre x 11 metrelik "Victor 25448" de Phillips’in başkan yardımcısı ve özel satış başkanı Manley ile Meity Heiden arasında sadece 4 teklifle birlikte yüksek rakamlı sonuçlar elde etti. Resim, alıcı ücreti dahil olmak üzere 9,25 milyon dolara alıcı bulurken 12 milyon dolarlık yüksek satış tahminini karşılayamadı. Yine de, Phillips'in en iyi iki satışıyla, Sotheby’s'nin benzer çalışmalara talep sağlayan satışlarından sonra pazara dahil olma zorluğunu aştığı kanıtlanmış oldu.