Pekin’de Ormanın Gölgesinde Bir Kütüphane

17 Ocak 2022

290 milyon yıllık bir ağaç türü olan bir ginkgo ormanına atıfta bulunarak tasarlanan, Pekin’deki benzersiz kütüphane planının 2022'nin sonuna kadar tamamlanması öngörülüyor.

Norveçli mimarlık stüdyosu Snøhetta, Pekin'de orman atmosferini çağrıştıran sütunlarla ve 16 metre yüksekliğindeki camla çevrili bir kütüphane tasarlıyor. Çin’in başkentinde bulunan bina, 2018 yılında “Sub-Center Library” tasarımı için düzenlenen uluslararası bir yarışmanın kazananı olmuştu.


Snøhetta’nın tasarım planlarına göre kütüphane, çatıyı destekleyen ağaç benzeri sütunları çevreleyen cam bir yapı olarak şekillenecek ve iç kısımda yer alan sütunlar, Çin'e özgü 290 milyon yıllık bir ağaç türü olan bir ginkgo ormanı gölgesine atıfta bulunacak. Dikey sütunlar, zemin seviyesinden yukarı doğru uzayıp çatı seviyesinde genişleyerek bir ginkgo yaprağı şekline benzeyen soyut şekillere dönüşecek.

Snøhetta’ya göre orman atmosferli görselliğiyle insanları dinlenmeye ve mola vermeye davet eden yapı “resmi olmayan bir alanda, bir ağacın altında oturup en sevdiğiniz kitabı okuma” hissi uyandırmaya odaklanıyor. Tüm bina sütunları kütüphanenin iklimine, aydınlatma koşullarına, akustik performansına ve yağmur suyu tahliyesine destek olacak bir teknolojiyle donatılacak. Ayrıca kütüphanede yer alan kanal ve vadilerin içine ve çevreye sıra sıra kitap koleksiyonları, okuma alanları, geniş bir amfi tiyatro ve çalışma alanları inşa edilecek.


Kademeli bir yapıdan oluşan yuvarlak dizayn daha büyük alanlarla bağlantı devamlılığı sağlarken zikzak şeklindeki dış cam duvarlar da açıklık, ferahlık ve bağlantı temalarını destekliyor. Snøhetta son durumla ilgili kütüphanenin temellerinin atıldığını ve 2022'nin sonuna kadar tamamlanmasının planlandığını söylüyor. Bu proje tamamlandığında Çin'in ilk kendi kendini destekleyen cam cephe projesi olacak ve şehre bambaşka bir soluk getirecek.