#RewiringFashion: Tasarımcılar Modayı Yeniden Yazmak İçin Bir Teklif Sunuyor

18 Mayıs 2020

Dünyanın dört bir yanından bir grup bağımsız tasarımcı, yöneticiler ve perakendeciler, küresel moda endüstrisinin bu dönemdeki çalışma pratiklerini yeniden düşünmesi için "Rewiring Fashion" başlıklı bir öneri için bir araya geldi.

COVID-19 pandemisi, moda içindeki değişim ihtiyacını her zamankinden daha acil hale getirirken diyalog için güçlü bir transparanlık ve sistemin yeni bir dizi ilke etrafında oluşması için gerekli koşulları sağladı.


“Karşılaştığımız pratik sorunlar arasında olan (1) son müşteri ile senkronize olmayan, endüstri profesyonelleri için sürdürülemez ve satışlara zarar veren bir moda takvimi; (2) modası geçmiş bir defile biçimi; ve (3) alışveriş yapanların yıl içinde birçok indirim beklemesi, değer zincirindeki herkes için kârlılığı ve marka değerini yitirmesine neden olan bir bağımlılık ”diye açıklıyor Rewiring Fashion basın açıklaması.


Reklam gruplarına göre mevcut moda takvimini çevreleyen problemler, moda şovlarının ürün teslimatlarından çok daha önce gösterilmesi, bazı markaların orijinal tasarımları kopyalamak için vakit kaybetmemeleri ve bunu yaparak ucuz, tek kullanımlık hızlı modayı teşvik edilmesi olarak gösteriliyor. Ayrıca bildiriye göre, teslimat tarihleri ​​gerçek mevsimlerle senkronize olmaması, yaygın indirimler ve alıcılar ve pazarlama harcamaları nedeniyle çok fazla zaman, para ve enerjinin sarf edilmesi nedeniyle tam fiyat satış süreleri çok kısa oluyor.


Açık mektupta önerilen çözümler arasında, daha uzun tam fiyat satış dönemleri sağlamak, seyahat gereksinimlerini en aza indirmek ve cinsiyet ayrımcılığı ortadan kaldırarak moda haftası için erkek ve kadın moda haftalarını birleştirme ihtiyacını açıklıyor. Defileler, koleksiyon teslimatları ve yaşadığımız mevsimlerle ve şovların sezonlara uygun koleksiyonların mağazalara ulaşmasından hemen önce yapılabilmesi için yeniden planlamasının altı çiziliyor. Son olarak, gelecek sezon satın alma dönemleri mevcut sezon sunumlarıyla senkronize edilmesi gerektiğini belirtiyorlar.