Ryue Nishizawa’dan ayrıcalıklı bir yaşam alanı

20 Temmuz 2020

Ryue Nishizawa’nın tasarladığı, Şili'de Pasifik Okyanusu sınırında konumlanan kıvrımlı beton çatısıyla öne çıkan ev, inzivaya çekilmek için ayrıcalıklı bir yaşam alanı sunuyor.

Pasifik Okyanusu sınırında, Şili, Los Vilos'ta yer alan ev, Pritzker Ödüllü mimar Ryue Nishizawa'nın ismini taşıyan Japon tasarım stüdyosu tarafından tamamlandı. Ryue Nishizawa, deniz dalgalarını andıran çatıyı sahanın kıvrımlarını takip edecek şekilde tasarladı. Suya doğru uzanan kayalık yüksek arazide konumlanan uzun yapının çatısındaki dalgalanmaların düşüşleri, duvarlar yerine geçerek yaşam alanlarını sınırlandırırken uzun, kavisli evi parçalara ayırıyor.


"Çatı yerlere inerek altındaki alanı yavaşça formu yansıtan parçalara bölüyor. Söz konusu bir duvar yok, sadece zengin doğanın ortasında yer alan bir zemin ve çatıdan oluşan bir bina burası," diyor Nishizawa


Los Vilos'daki yekpare çatılı ev, cam duvarlar ve çelik sütunlarla çevreleniyor. Kemerler ise alanda daha büyük açıklıklar yaratmayı sağlayan açısal çizgiler arasında uzanıyor. Çatı, evi üç alana ayırıyor: önde sauna, ortada bir yatak odası ve oturma odası ve arkadaki bir terasa açılan bir mutfak ve yemek odası yer alıyor.


Muhteşem bir manzaraya bakan yapının ucuna doğru yemek odası da dahil olmak üzere açık alanlar yerleşirken, yatak odaları gibi özel alanlar ise yapının arkasında denizden sakin bir şekilde konumlanıyor.


Ev, bir merdivenle erişilen daha düşük bir seviyeye gömülmüş bir ana yatak odasına sahip. Cam cephesi ve yamaçtan dışarı bakan bir terası yer alıyor. Evin göze çarpan bir özelliği daha: uçurumdan aşağı doğru okyanus dalgalarına bakan gömme beyaz bir küvete sahip bir sauna odası.


Nishizawa'nın ofisi Los Vilos'taki evi, Şili'li geliştirici Phillipe Godoy liderliğindeki Sekiz Dağ Geçidi anlamına gelen özel girişim Ocho Quebradas'ın bir parçası olarak yarattı. Sekiz Japon mimar ve sekiz Şilili mimar olmak üzere aralarında Kengo Kuma, Sou Fujimoto ve Felipe Assadi gibi isimlerin yer aldığı proje, kırsal alanda bir inziva sunan yapılar barındırıyor.