Sanat, Müzik ve Tasarım Üçgeninin Tam Ortasında 

05 Aralık 2022

İsveçli tasarımcı-zanaatkar Love Hultén’in kendine has eserleri, sanatçının ‘Works’ adlı ilk kitabında toplandı.

Hepimizin hayatında olan ve sıkça gördüğümüz için sıradanlaşan elektronik eşyalar, İsveçli görsel-işitsel eserler üreten sanatçı ve zanaatkar Love Hultén’in elinde seyrine doyulmayan işlevsel objelere dönüşüyor. Kişiye özel ses ve görsel yaratımları üzerinde çalışan Hultén, son altı sene içinde yarattığı bu türünün tek örneği işlerini, kısa süre önce ‘Works’ adlı ilk kitabında topladı.  


Müzik, tasarım ve sanatın kesişim noktasında, oldukça karmaşık bir enstrüman olan synthesizer’dan oyun konsoluna, bilgisayardan klavyeye; görsel olarak eğlenceli ve zarif, yapısal olarak karmaşık ve günün sonunda fonksiyonel işleriyle bilinen Hultén, sipariş üzerine kişiye özel çalışıyor. Bir tasarımı tamamlaması ise ortalama on hafta sürüyor.  


 

Minimal-retro olarak ifade edebileceğimiz renkli ve eksantrik tarzıyla Love, yalnızca klasik elektronik eşyalar üzerinde değil; sıfırdan yarattığı enstrümanlarla da tanınıyor. Bunların alıcıları da genelde müzisyenler ve kolektörler oluyor. Sanatçı, 146 eserini şahane bir baskıda bir araya getiren Works’ün ise 2014’ten beri en büyük hayali olduğunu ve kariyeri için manevi olarak çok şey ifade ettiğini sosyal medya hesaplarında özellikle vurguluyor.