Shakespeare’in Birinci Folyo’su Christie’s’de açık artırmaya çıkıyor

17 Ocak 2020

Shakespeare’in oyunlarının toplandığı ve 17.yüzyılda basılan Birinci Folyo’sunun bir baskısı nisan ayında New York’ta açık artırmaya çıkacak.

Ünlü İngiliz oyun yazarı ve şair William Shakespeare’in yazdığı 37 eserin 36’sını içeren Birinci Folyo’sunun bir kopyasının gelecek Nisan ayında New York’taki ünlü müzayede evi Christie’de açık artırmaya çıkarılacağı duyuruldu.

Dört ila altı milyon dolar arasında alıcı bulması beklenen Birinci Folyo “Komediler, Tarihsel Oyunlar ve Trajediler” başlığını taşıyor. Şu ana kadar 200’ün üstünde baskısı keşfedilen ve sadece altı tanesi özel kişilerin mülkünde olan kitap açık artırmaya çıkmadan önce hem ilgilenenlerin hem de sanat ve edebiyat severlerin görmesi için dünya turuna çıkacak. Londra’da başlayacak olan tur New York, Hong Kong ve Pekin’e yolculuk ettikten sonra 24 Nisan’da gerçekleşmesi planlanan açık artırma için New York’a geri dönecek. Kalifornia’daki özel bir sanat okulu olan Mills Collage tarafından açık artırmaya çıkarılan Birinci Folyo’nun bir başka kopyası 2001 yılında Christie’s’de gerçekleşen açık artırmada 6.2 milyon dolara alıcı bulmuştu.


Birinci Folyo, Shakespeare'in ölümünden yedi yıl sonra, yani 1623 yılında basılmış, oyunlarını bir araya getiren ilk derlemedir. Shakespeare kariyeri boyunca 36 tanesi Birinci Folyo’da yer alan 37 civarında oyun yazdı. Bu oyunların çoğu, 1599’da Thames’in güney kıyısında inşa edilen açık hava tiyatrosu Globe’da sahneye taşındı. Shakespeare’in orijinal el yazmaları günümüze kadar dayanmadığı için çalışmalarını yalnızca basılmış kitaplar aracılığıyla biliyoruz. Birinci Folyo olmasaydı “On İkinci Gece,” “Macbeth,” “Julius Caesar” ve “Fırtına” dahil olmak üzere Shakespeare oyunlarından birçoğu asla günümüze ulaşmayabilirdi.