SNØHETTA’dan yeni kent simgesi tasarımı

25 Haziran 2021

Snøhetta, Qianhai'deki yeni şehir merkezi için açılan uluslararası tasarım yarışmasına katıldığı Lunar projesiyle birincilik ödülüne layık görüldü.

“Bir kent simgesi, bağlamının ürünüdür; zamanının teknolojisinin bir tezahürüdür.” -Snøhetta

Snøhetta, Qianhai Yeni Şehir Merkezi için açılan uluslararası tasarım yarışmasına Lunar projesiyle katıldı. 

Şehrin öncü geçmişinden ve teknoloji odaklı geleceğinden ilham alan proje, veri ve teknoloji çağında önemli noktalara işaret eden uydu benzeri bir yapı. Proje önerisi yarışmada, Sou Fujimoto'nun yüzer kulesinin yanında yer alarak birinciliği paylaştı.


Mimarlık firması tasarım konseptleri için "Bir kent simgesi nedir? Bir kent simgesi araziyi mi işaretler? Yoksa zamanını, çağını mı işaretler?" gibi sorular üzerinde çalıştı. Snøhetta mimarları, tarihsel olarak Çin'in ulusal politikasının pilot alanı olduğu ve 500 yılı aşkın bir süredir dış dünya ile etkileşim içinde olduğu için Shenzhen'in öncü karakterini ve tarihini somutlaştırmaya karar verdi. 


Ortaya çıkan tasarım Lunar, şehrin denizcilik geçmişini ve teknoloji odaklı geleceğini "dünya için dünyaya veri aktaran bir geminin kalıntıları" olan bir yapı olarak hayal ediyor. Firma, kent simgesini, zamanının teknolojisini temsil eden veri çağının bir dönüm noktası olarak nitelendiriyor.