Sonia Rykel’ın kült markası modaya veda ediyor

02 Ağustos 2019

Fransız lüks giyim markası Sonia Rykiel alıcı bulamadığı için kapılarını kapatma kararı aldı.


1968 yılında kendine has tarzıyla dikkatleri üzerine çeken Fransız tasarımcı Sonia Rykiel tarafından kurulan ve kendi ismini taşıyan markasının alıcı bulunamaması nedeniyle kapatılacağı açıklandı.


Geçtiğimiz hafta Paris mahkemesinin Sonia Rykiel markasının Paris merkezli aile şirketi Lévy’e satışını iptal etmesi sonucu 2016 yılında Parkison’s hastalığına yenik düşen modacının göz bebeği şirketi kapanma kararı aldı. Markanın kapanması ile Fransa Monaco’daki toplam altı mağazası kapılarını sonsuza kadar kapatacak ve şirketin arşivi de başta olmak üzere bütün malları satışa çıkacak. Sonia Rykiel’in kapanması ile 131 çalışanın da işsiz kalacağı açıklandı. 


Sonia Rykiel 1968’de kendi adıyla kurduğu markası için ilham perisine hiç ihtiyaç duymadı çünkü kendisinin de son yıllarında röportajlarında belirttiği üzere ihtiyacı olan tek ilham perisi kendisiydi. 

Kendisine özgü ve ölene kadar hiç değişmeyen tarzı aynı zamanda markası için de bir mihenk taşıydı. Sloganlı tişörtleri ile 1960’lardaki Paris’teki protest hareketin öncülerinden oldu. Kreasyonlarında trikoya ve örgü modellere bolca yer vererek bu unutulmuş ve zaman zaman aşağı görülen bu tarzı markasının imzalarından biri haline getirdi.


60’larda Yves Saint Laurent kadınların pantolon giymesinin önünü açmıştı fakat savaş sonrası dönemin hanım hanımcık kıyafetlerinin sonunu getiren ve daha erkeksi bir moda anlayışını kadınlara tanıtan Sonia Rykiel’di. Aslında Rykiel’in stilinin “garçonne” yani “erkek çocuk gibi” tanımlanmasının bir sebebi de buydu. Rykiel hem zamanının kadını hem de çok ötesinde bir insandı. 2016 yılında hayatını kaybedene kadar hiçbir zaman geleneklere boyun eğmedi ve kadınların kendini en güzel ifade şeklinin moda olduğuna inandı. 

Üç yıl önce hayatını kaybettikten sonra Sonia Rykel markası kızı ve torunun önderliğinde kadın modasının en merak edilen koleksiyonlarını sunmaya devam etti. Kapanma haberi sadece Fransız modası için değil, bütün moda dünyası için bir devrin kapanışını temsil ediyor.