Süper yat denizleri kurtarmaya geliyor

06 Eylül 2019

Dünyanın en büyük yatı REV Ocean, geleceğe daha iyi bir gezegen bırakmak için çalışacak.


2017 yılında Norveç’te kurulan gemi ve yat üreticisi REV Ocean dünyanın en büyük süper yatı the REV Ocean’ı geçtiğimiz günlerde Romanya’daki tersanede tanıttı. Milyarder iş adamı Kjell Inge Røkke’nin fikir babası olduğu projede, 183 metrelik süper yat, sahibine lüks bir tatil vadetmenin yanında geleceğe daha iyi bir Dünya bırakabilmek için okyanusların temizliği içinde bir araç olarak kullanılabilecek.


“One Healthy Ocean” mottosu ile suya indirilmeye hazırlanan süper yat the REV Ocean, dünyanın her yerinden bilim adamlarını ağırlayarak bilimsel çalışmalarda bulunmaları için hem ulaşım hem de konaklama sağlayacak. Espen Oeino tarafından tasarlanan yat, okyanuslardaki karbon emisyonu, plastik kirliliği ve aşırı avlanma gibi okyanus sağlığını tehdit eden tehlikeler hakkında bilgi toplayacak.


Charter olarak da kullanılabilecek olan süper yat kişiler ya da gruplar tarafından belirli süreler için kiralanabilecek. Yat tek bir seferde 28 konuk ve 54 çalışan ağırlama kapasitesi ile dünyada bir ilki de gerçekleştirmeyi planlıyor. Daha charter fiyatları açıklanmayan yatta ayrıca bir helikopter pisti ve birçok açık ve kapalı havuz bulunuyor.


İki hafta önce inşa edildiği Romanya’daki tersaneden ayrılan the REV Ocean, ufak tasarımsal dokunuşların tamamlanabilmesi için Norveç’e doğru yola çıktı. Tasarımın yanı sıra Norveç’te yata, araştırma laboratuvarları, sonar sistemleri, bilim adamlarının çalışmaları için sınıflar, bir oditoryum ve deniz dibi araştırmaları için uzaktan kumandalı bir robot da eklenecek. Yatın tamamen yolculuğa hazır olmasının 2020 yılının ortalarını bulacağı belirtiliyor.