Sürdürülebilir, Yenilikçi ve İlham Veren Yaşam Alanları

26 Mayıs 2022

Muhteşem görünümlerinin ve ikonik atmosferlerinin yanı sıra sürdürülebilirliğiyle öne çıkan yaşam alanlarını listeledik.

Sürdürülebilir evler; malzeme, enerji, geliştirme alanı ve genel olarak ekosistem kullanımında, binaların çevresel etkilerini en aza indirgemeyi amaçlar. Muhteşem görünümlerinin ve ikonik atmosferlerinin yanı sıra sürdürülebilirliğiyle öne çıkan yaşam alanlarını sizler için listeledik.

Ağaç Ev - Olson Kundig

 

Kosta Rika'da bulunan “Ağaç Ev”  sürdürülebilir bir tatil evi. Seattle merkezli tasarım ofisi Olson Kundig'den ABD'li mimar Tom Kundig tarafından tasarlanan ev, ağırlıklı olarak bölgede sık görülen tik ağacından inşa yapıldı. Mimar Tom Kundig ev için, “Amacımız, manzarayı, ışığı ve havayı bol bol içeri taşıyan bir ev yaratmaktı” diyor.

 

Casa Numa - Red Arquitectos

 

Kişisel bir inziva alanı ve kiralık yazlık olarak kullanılan Casa Numa, Red Arquitectos tarafından tasarlandı. Meksika'daki Holbox Adası'nda yer alan mülk, neredeyse tamamen hindistan cevizi ve hurma ağacından yapıldı. Mimarlar, evin bu sayede kumlu arazi üzerinde oldukça hafif bir etkiye sahip olduğunu ve çevreye son derece saygılı olduğunu belirtiyor.

 

Üç Köşklü Ev – Grounded

 

Çağdaş tasarım anlayışını sürdürülebilir mimariyle birleştiren, Goa'da kırsal bir konumda bulunan “Üç Köşklü Ev”, Anjali Mangalgiri önderliğinde, mimarlık stüdyosu GROUNDED tarafından tasarlandı.  Ev, bölgede devam etmekte olan doğal ekolojik döngüler üzerinde minimum veya sıfır etki bırakmayı hedefliyor.

 

Bundeena - Tribe Studio Architects


Balıkçı köyü kulübelerinden ilham alarak tasarlanan Bundeena, Tribe Studio Architects'in sürdürülebilir bir alan yaratma projesi olarak Sidney’de ziyaretçileriyle buluşuyor. Uygun maliyeti, çevreye duyarlılığı ve yerel esnafı destekleyen yaklaşımıyla Bundeena, tek katlı, bahçe içinde, harika bir minimal yapı örneği.