Sürrealizmin Gastronomiyle Buluşması: Dali'nin Yemek Kitabı

11 Mayıs 2020

Sürrealist usta Dali'nin yemek tariflerini ve illüstrasyonlarını içeren nadir yemek kitabı Les Diners de Gala'yı ele alıyoruz.

“Eğer yemeğin keyfini bir zorluğa dönüştüren kalori sınırlarına bağlı kalmayı tercih ediyorsanız, bu kitabın kapağını derhal kapatın. Bu tarifler sizin için çok canlı, çok agresif ve kalori hesaplamak için çok belirsiz.”

“Les diners de Gala yalnızca damak tadının zevklerine adanmış… Eğer yemeğin keyfini bir zorluğa dönüştüren kalori sınırlarına bağlı kalmayı tercih ediyorsanız, bu kitabın kapağını derhal kapatın. Bu tarifler sizin için çok canlı, çok agresif ve kalori hesaplamak için çok belirsiz.” —Salvador Dalí


Yemek ve sürrealizmin uyumu şaşırtıcı şekilde mükemmeldir. Salvador Dalí ile eşi ve ilham perisi Gala tarafından düzenlenen gösterişli akşam yemeği partileri bir sanat çevrelerinde bir efsaneydi. Neyse ki bizim için Dalí, 1973'te, tutkulu, yaratıcı ve egzotik unsurlardan oluşan ünlü davetlerinin vazgeçilmezi yemek tariflerinden bazılarını Les diners de Gala adlı bir yemek kitabında topladı.


Dalí tarafından özel olarak resmedilen kitap, 12 bölümden oluşup 136 yemek tarifi içeriyor. Resimlere ve tariflere Dalí'nin akşam yemeği sohbetinde olduğu gibi anekdotlar eşlik ediyor: “Çene, felsefi bilgiyi kavramak için en iyi araçtır.”


Bu zengin tariflerin tümü teknik olarak evde pişirilebilir, ancak bazıları pratik beceri ve iyi stoklanmış bir kiler gerektiriyor. Bu tarifler, Lasserre, La Tour d’Argent, Maxim’ ve Le Train Bleu gibi yıldız Paris restoranlarından önde gelen Fransız şeflerin mutfağından kitaba taşınmış.


2016 ve 2019 yıllarında TASCHEN tarafından yeniden basılan bu olağanüstü kitap, bugünün mutfakları için pratik bir yemek kitabı olmaktan öte bir sanat eseri konumunda.