Uçan taksi ile şehrin trafiğini alt etme zamanı

24 Mayıs 2019

Alman Lilium şirketinin 2025 yılında piyasaya sürmeye hazırlandığı elektrikli hava taksi şehir içi trafiğini yenmenin en kolay yolu olacak.

Geçtiğimiz günlerde ilk defa test edilen yeni hava taksi dünyanın ilk beş koltuklu ve elektrikli hava jeti olmaya hazırlanıyor. Lilium’un kurucu ortağı ve CEO’su Daniel Wiegand prototipi iki yıldan kısa bir süre içinde tasarladıklarını ve uçurmayı başardıklarını açıkladı.

Saatte 300 kilometre hıza çıkabilen hava taksinin en büyük özelliği ise 36 adet elektrik motoru. Ekstra motorlar sayesinde hava taksi herhangi bir arıza durumunda yedek motorları devreye sokarak yolcularına daha güvenli bir yolculuk vadediyor. Tek şarj ile bir saat kadar havada kalabilen taksi, ileride gelişmiş şehirlerde trafiği azaltmayı ve şehirde yaşayanlara daha çok hareket açmayı amaçlıyor. Taksiler önce lisanslı pilotlar tarafından kullanılacak fakat ileride otomatik pilot ile uçurulmaları planlanıyor.
Münih merkezli şirket Lilium önümüzdeki senelerde yolcu testlerine de başlayacağını taksi hizmeti için gerekli ağı dünya başkentlerine taşıyacağını açıkladı. Testler başarılı olduğu halde, Lilium hava taksi 2025 yılından itibaren gökleri fethedeceğe benziyor.

Yolcu uçağı üreticisi Airbus, online yolcu taşıyıcısı Uber ve daha birçok startup uçan taksi üretimi için çalışmaya başladıklarını daha önceden kamuoyuna açıklamışlardı.