Ünlü Şef José Andrés’den Özel Ax-1 Astronotları İçin Menüler

08 Nisan 2022

Doğal afetlerle çevrili bölgelere yemek gönderen, kar amacı gütmeyen oluşum World Central Kitchen'ın kurucusu José Andrés, Houston merkezli Axiom Space şirketi tarafından yörüngeye gönderilen ilk mürettebat için yemek yapacak.

"Bu görev beni çok gururlandırıyor. Benim için astronot demek özgürlük demektir, çünkü onlar için evrenin sınırı yoktur." diyen Andrés, Uluslararası Uzay İstasyonu için özel menüler oluşturacak.
Ax-1 ekibine lezzetli uzay yemeklerini hazırlamak için bir araştırma ve geliştirme ekibiyle anlaşan Andrés, özel uzay yolcuları için kendilerini 1960'larda ve 1970'lerde tatsız yemeklerden şikayet eden Apollo astronotlarından çok daha şanslı hissedecekleri bir menü oluşturdu. Andrés, bir SpaceX Dragon kapsülü üzerinde fırlatılması planlanan Ax-1 grubunun dört üyesi için "paella, pisto con cerdo, jamón ibérico, marcona bademleri” gibi birçok özel lezzet hazırladı.   

İmza yemekler arasında tavuk ve mantarlı paella ve pistonlu secreto de cerdo yer alıyor. Diğer Akdeniz lezzetleri arasında ise jamón ibérico de bellota, ibérico salchicchon, Casas De Hualdo zeytinyağı ve Marcona bademleri yer alacak.