Vienna Contemporary’nin Odak Noktaları

07 Ekim 2018

Yılın sanatla dolu aylarının geldiğinin habercisi olan dünyanın her yerinden sanat fuarları ile dolu haftaları geride bıraktık. Bu maratonun Viyana ayağına göz atıyoruz.

Bu sene Doğu Avrupa sanatına da yoğunlaşan fuarda, özellikle Macaristan ve Romanya'dan sanatçılar arasıda gözden kaçırılmaması gerekenlerde İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Doğu Avrupa'ya egemen olan sosyalist gerçekçiliğe meydan okuyan birkaç sanatçıdan biri olan Roman Cotosman vardı.

Dünyanın her yerinden sanat fuarları ile dolu bir ayı geride bıraktık. Fakat bu avant-garde medya karmalarının ahenksizliği arasında, daha çağdaş bir odak noktası olan Viyana'da, dünyanın en iyi ressamlarından bazıları bir aradaydı.

Miami Beach (2017), Leif Trenkler

Bu yıl listenin en başında, Leipzig ve Köln ressamları vardı. Leif Trenkler’in çalışmaları sürrealizm ve realizmi neredeyse rüya gibi bir izlenim yaratmak üzere birleştiriyordu. 1990'larda Alman sanatındaki “yeni figür” hareketini şekillendirmede etkili olan sanatçı hala bu akımın en ilgi çekici uygulayıcılarından birisi (Sanatçının ‘Il Bambino Va a Pescare’ adlı eseri, Galerie Karl Pfefferle'da 8,400 € karşılığında satın alınabilir). Leipzig'li sanatçı Benedikt Leonhardt ise, Feldbusch Wiesner Rudolph galeri tarafından, Untitled (CO / CYD-MD-W) işi ile sergilendi (10.500 €).

Untitled (CO/CYD-MD-W) (2017), Benedikt Leonhardt

Unpässliche Minderheiten (2015), Daniel Richter

Diğer Alman ve Avusturyalı ressamlar arasında Franz West (Galerie Meyer Kainer), Martha Jungwirth (Galerie Krinzinger) ve Daniel Richter (Galerie Thaddaeus Ropac, ‘Unpässliche Minderheiten’ eseri ile € 275.000) yer aldı. Germanik sanat çoğu zaman varoluşun karanlık yönleriyle ilişkilendirilir, ancak bunun yanı sıra resimleri ile dünyanın en iyi koloristlerinden olduklarını kanıtladılar.

Expansion in Blue (1993), Roman Cotosman

Rosa Traum II (2017), Jiri Georg Dokoupil

Bu sene Doğu Avrupa sanatına da yoğunlaşan fuarda, özellikle Macaristan ve Romanya'dan sanatçılar arasıdan gözden kaçırılmaması gerekenler arasında ise başı İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Doğu Avrupa'ya egemen olan sosyalist gerçekçiliğe meydan okuyan birkaç sanatçıdan biri olan Roman Cotosman, ahşap panel üzerine yaptığı resimleri (16.500 € - 27.000 €) ile Jecza Gallery'de temsil edildi. Çek sanatçı Jiri Georg Dokoupil’in renkli baloncuklarla dolu bir alan yarattığı Rosa Traum II (33,000 €) ise Galerie Karl Pfefferle ile yer aldı.