Viskiye Yatırım Yapmak

17 Aralık 2018

Amerika’nın içki yasağı öncesi döneminden viskiler Christie's müzayedesi için hazır.

"Genellikle markası bilinmeyen, hafızadan silinmiş bu vintage şişeleri satın almak, geleneksel müzayedelerden biraz daha fazla belirsizlikle dolu. Yaşı ne olursa olsun, bu yasak öncesi dönem viskiler, direk olarak ulaşılmayan, özel bir şeyi temsil etmekte ve sevenleri bu dönemden kalan son birkaç şişeyle ilgilenmekte."

Viski sevgisi artık küresel boyutta ciddi bir iş haline geliyor. En başarılı viski uzmanları, ticaret ya da sadece kişisel tüketim amacıyla nadir bulunan yasak dönem öncesi viskilere yatırım yapıyor. Saate yatırım yapmaktan farklı olarak, viski dünyası daha geniş bir gelir seviyesine ve uzmanlık yelpazesine hitap ediyor. Viskilere artan bu ilgi, sadece yıllık satışların artması sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda viski hakkında paylaşılan bilginin ve viski tutkusunun çoğalmasına da katkıda bulunuyor.

Hermitage Whiskey 9 Years Old; 1914. Tahmini 7.000 ila 9.500 dolar. Fotoğraflar: Christie's'in izniyle.

Yasaklama ya da “alkol karşıtı akım” aslında yaklaşık milattan önce 1772 dolaylarındaki Hammurabi kurallarına geri dönüşe dayanıyordu ve tüm Amerika Birleşik Devletleri çapındaki yasak Ocak 1920’de başladı. Bu nedenle ve çoğunlukla bu miras kalan markaların artık üretime devam etmemesi sebebiyle, Amerikan bourbon ve çavdar viskilerinin yasak dönem öncesi koleksiyonu, gerçekleşememiş bir geçiş dönemini de temsil ediyor.

2017 yılında Kaliforniya'da keşfedilen bu potansiyel yatırım sınıfı viskiler, kitaplıkların ve kasa stili kapıların arkasına gizlenmiş olarak bulundu. Christie’s tarafından müzayedeye çıkarılan tarihi Madeira’nın Liberty Hall Museum Collection’ı da dahil olmak üzere 40'ın üzerinde sert likör, üst segment viskilerin kısıtlı arzının altını çiziyor. 1908 Hermitage Rye’ın uzun süredir görülmeyen şişesi, 1910 Green River Straight Whiskey ve 1912 bu nadir parçalar arasında yer alıyor. Ama bu sadece bir viski meselesi değil, yüksek profilli alkol müzayedelerinde antik konyaklar da var.

Green River Straight Viski; 1910. Tahmini 3,500  ila 4,5000 dolar.

Hermitage Saf Çavdar Viskisi; WA Gaines 1908. Tahmini 2.400 ila 3.500 dolar.

Peki viskiye yatırım nasıl yapılır? Viski eşzamanlı olarak anlaşılması kolay bir ürün olmakla birlikte, bileşenleri, damıtma ve olgunlaşma oranındaki detaylar ve kullanılan fıçılar da değerini belirliyor ve bu faktörler çoğu zaman markadan daha fazla önem taşıyor. Aynı saatler gibi, daha eski etiketler de, ürünlere daha fazla talepte bulunulmasına yol açıyor. Teklif verilirken şişelerin durumu, mantar mühürleri ve etiketin durumu, değere katkıda bulunan diğer önemli öğeler. Öte yandan Madeira hariç genellikle markası bilinmeyen, hafızadan silinmiş bu vintage şişeleri satın almak, geleneksel müzayedelerden biraz daha fazla belirsizlikle dolu. Yaşı ne olursa olsun, bu yasak öncesi dönem viskiler, direk olarak ulaşılmayan, özel bir şeyi temsil etmekte ve sevenleri bu dönemden kalan son birkaç şişeyle ilgilenmekte.