Wolfgang Tillmans’tan “Korkmadan Bakmak” Sergisi

10 Kasım 2022

Fotoğraf sunumunun geleneklerine yeni bir yorum getiren sanatçı Wolfgang Tillmans “Korkmadan Bakmak” sergisi ile New York Modern Sanat Müzesi’nde.

New York Modern Sanat Müzesi (MoMA), Wolfgang Tillmans'ın “Korkmadan Bakmak” sergisini 12 Eylül 2022 - 1 Ocak 2023 tarihleri arasında Steven and Alexandra Cohen Center for Special Exhibitions bölümünde sergiliyor.


Sanatçının New York'taki ilk müze sergisinde Tillmans’a ait yaklaşık 350 fotoğraf, video ve multimedya yerleştirmesinden oluşan benzersiz seçki, müzenin altıncı katında esnek bir kronoloji ile sunuluyor. Yeni bir akademik çalışmanın sonucu olarak ünlü sanatçı ile sekiz yıllık bir diyaloğu yansıtan sergi, Tillmans'ın son derece felsefik ve yaratıcı yaklaşımını vurguluyor.
Alman sanatçı Wolfgang Tillmans kariyerinin başlangıcından beri, belirli bir duruma yanıt olarak resimleri arasında bağlantılar kurarak fotoğrafları bir kapı çerçevesinin üzerinde, bir sütun üzerinde veya bir yangın söndürücünün yanında sergileyerek alışılmış fotoğraf sunumunun dışına çıkıyor. 


MoMA'daki sunumun ardından sergi, Ontario Sanat Galerisi'ne ve San Francisco Modern Sanat Müzesi'nde sergilenecek. Sergi; The David Dechman Kıdemli Küratörü Roxana Marcoci tarafından, Asistan Küratör Caitlin Ryan ve Fotoğraf Bölümü eski Asistan Küratörü Phil Taylor ile birlikte düzenlendi.