Yaşamı Yeniden Hayal Etmek

29 Nisan 2021

Beyeler Vakfı, dünyaca ünlü sanatçı Olafur Eliasson’un İsviçre’deki ilk mekana özgü enstalasyonuna ev sahipliği yapıyor.

Beyeler Vakfı, Olafur Eliasson’un İsviçre’deki ilk mekana özgü enstalasyonuna ev sahipliği yapıyor.

“Yaşam” başlıklı sergi, müzeyi, çevresindeki parkı, kentsel peyzajı ve doğayı iç içe geçirerek, kültür ve doğa arasındaki ayrımı reddederken, bir arada var olan bu alanlar arasında bir diyalog oluşturmak için kendini yenileyerek gelişen bir parça olarak kendini sunuyor.


Olafur Eliasson, serginin motivasyonunu şu sözleriyle açıklıyor: “Son yıllarda, hayatı insan merkezli bir perspektiften değil, daha geniş, biyomerkezli bir perspektiften ele alma çabalarına ilgi duymaya başladım. Kendimi, isimleri fiillere dönüştürürken buldum. Bunu, insanların hayal edebileceğimizin ötesine geçen bakış açılarının farkına varmak için yapıyorum."
Eliasson, kariyeri boyunca, sanatın toplumu dönüştürme gücüne olan inancını ortaya koydu.  “Yaşam,” insanların yaşamlarının çevreleriyle ve yerel bağlamlarının ötesine geçen yapı ve sistemlerle nasıl ayrılmaz bir şekilde karıştığını anlamalarını sağlamayı amaçlıyor. Bu, en nihayetinde, kontrolü bırakmaya ve belirsizliğin her şeyin bir parçası olduğunu anlamaya yol açıyor.
Eliasson’un “Yaşam” sergisi, sanatçının sanat eserleri üzerindeki kontrolünden vazgeçme ve kontrolü bir şekilde bitkiler, mikroorganizmalar ve hava durumu dahil olmak üzere insan ve canlı ziyaretçilere verme yaklaşımını yansıtıyor. Sergi, Temmuz 2021 tarihine kadar ziyaretçiler için açık olacak.