Yükseltilmiş gerçeklik sanatla buluşuyor

19 Ağustos 2019

Apple, New Museum işbirliği ile New York’tan başlayarak birçok metropolde yükseltilmiş gerçeklik teknolojisini kullanan sanat turları düzenliyor.

Teknoloji dünyasındaki trendleri takip eden herkesin merak ettiği şey, 2016 yılında insanları sokaklara döken Pokemon fenomeninden sonra, yükseltilmiş gerçekliğin hayatımıza tam olarak nasıl gireceği. Facebook, Instagram ve Messenger'da kullanılabilen filtreleriyle bu alanda en çok kullanıcıya ulaşan  bir yaklaşım seçerken Apple, bu ay yepyeni bir projeye imza attı.

Geçtiğimiz yıl dünya çapındaki uygulama geliştiricileri için düzenlediği konferansta (WWDC) yükseltilmiş gerçekliği kolayca kurgulayabilen uygulaması ARKit'in yeni sürümünü tanıtan Apple, bu yeni teknolojiyi sanat üzerinden kullanıma sokuyor. Geçtiğimiz hafta başlayan proje ile herkes [AR]T serisinin bir parçası olup yükseltilmiş gerçekliğin farklı kullanımlarını deneyimleyebilecek.

[AR]T, şimdilik yalnızca New York, San Franscisco, Londra, Paris, Hong Kong ve Tokyo'da deneyimlenebilecek bir rehberli sanat turu. Apple'ın sitesinden randevu almayı başaran herkes, bu şehirlerde belirlenen bir Apple mağazasına gidip belirlenen zamanda bu tura katılabilecek.

Turun içeriği, teknolojiyi sanat ile birleştiren programlarıyla öne çıkan New York müzesi New Museum tarafından oluşturulmuş. Nick Cave, Nathalie Djurberg, Hans Berg, Cao Fei, Carsten Höller, Pipilotti Rist ve John Giorno'nun eserleriyle katıldığı proje, bir iPhone ve kulaklıklar sayesinde şehrin kendisini sanal sanat eserleriyle birlikte deneyimlemenizi sağlıyor.

Cave'in 'Soundsuits' başlıklı serisinden kostüm içindeki bir varlıkla etkileşime girerken bir anda daha büyük bir varlığın karşıdaki gökdelenin tepesinde dansettiğini izlemek, Giorno'nun şiirinin gökyüzünde  uçuşan dizilerini dinlemek, Fei'nin boşa çalışan fabrika bandındaki ürünleri hareket ettirmek bu etkileyici deneyimin birer parçası.

Rehberli turlarda yer bulamayanlar için de bir proje düşünülmüş: Yine Cave'in 'Amass' başlıklı bir sanal yerleştirmesi, herhangi bir Apple mağazasında sizi özel bir yolculuğa çıkarmak üzere bekliyor. Yükseltilmiş gerçekliğin nasıl çalıştığını öğrenmek ve kullanmak isteyenler için atölye çalışmaları da mağazaların takvimlerine eklenmiş durumda.